China Cheap price melamine wave rim plate for Czech republic Manufacturer
China Cheap price melamine wave rim plate for Czech republic Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Square Shaped Plate |
| Item No. | PT006 |
| Shape | Square |
| Body Color | Pink |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 3.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We've got quite possibly the most state-of-the-art production gear, experienced and qualified engineers and workers, acknowledged top quality handle systems along with a friendly expert gross sales group pre/after-sales support for China Cheap price melamine wave rim plate for Czech republic Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , Mauritania , Israel , All these products are manufactured in our factory located in China. So we can guarantee our quality seriously and availably. Within these four years we sell not only our products but also our service to clients throughout the world.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/8032648?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-475086
Simply Ming Diamond Series 6piece Cookware Set with Technolon+
Is your cookware a little rough? Time for an upgrade to the Diamond Set from Ming Tsai. It combines the Technolon+ ceramic nonstick…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #475086
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.











