China Cheap price melamine two tone bowl to Algeria Factories
China Cheap price melamine two tone bowl to Algeria Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
It really is a good way to further improve our goods and service. Our mission would be to acquire inventive items to buyers with a very good encounter for China Cheap price melamine two tone bowl to Algeria Factories, The product will supply to all over the world, such as: Venezuela , UAE , Manchester , We have our own registered brand and our company is developing rapidly owing to high quality products, competitive price and excellent service. We sincerely hope to establish business relations with more friends from home and abroad in the near future. We look forward to your correspondence.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
****Watch in HD!****(Open me for MORE details )❤
This is my first DIY on something squishy related, so I hope you guys enjoy this 2 in 1 tutorial. If you liked this video, please thumbs up! I hope we can get to 20 likes or MORE.
Basically, the first part of this video is like an experiment to make your sponge material softer and squishier. However, I am not 100 % guranteed that the method I use actually works all the time. I did do a lot of research on this method, so don’t hate when you see another crafter using a similiar technique. If you guys decide to try out this DIY, remember to use a #mishcrafts on instagram and I will like your picture!
Stay tuned for part 2 where I show you how to package your own homemade squishies.
***Watch Part II: https://www.youtube.com/watch?v=o-sGrvKIGmI
Remember to like, share, comment, and SUBSCRIBE!
MATERIALS for toast squishy:
- a soft sponge (preferably a makeup applicator); I use this material because that is the only kind I can find for making squishies. From recent research, I found that you can use a different material called density foam or memory foam.
- paper tape
- different types of scissors
- synthetic paint brush
- chalk pastels (brown, light yellow, darker yellow, & orange)
- white 3D paint and brown acrylic paint (Note: You can substitute white 3D paint with school glue)
_________________________________________________________________
MY SOCIAL MEDIA LINKS:
➤B L O G: http://mishcraft.blogspot.com/2014/02/welcome-to-my-blog.html
➤I N S T A G R A M – https://instagram.com/mishcrafts/
➤F A C E B O O K: https://www.facebook.com/michelle.vu.3785
➤ *(NEW)T W I T T E R: @mishcrafts4
(Links are also listed on my channel banner!)
- mishcrafts
Goal: 2000 subbies – Please subscribe! It’s free for everyone! XD
Outsunny Charcoal Trolley BBQ Garden Outdoor Barbecue Cooking Grill High Temperature Powder
High temperature powder iron whose heat resistance is 350-400
Overall Dimension 36x85x90cm Adjustable grilling height 67-85cm
Windshield firebowl pedestal and base Cooking grill
Short BBQ forks of horizontal linkage and long ones of vertical linkage
Stainless Steel charcoal grid Nylon wheels with lock
Click below to Reviews on Amazon: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00IOGCQ3G?tag=vacumvacumana-21
Outsunny Charcoal Trolley BBQ Garden Outdoor Barbecue Cooking Grill High Temperature Powder
Click below to buy on Amazon: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00IOGCQ3G?tag=vacumvacumana-21
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.











