Big discounting melamine meal tray Export to Belgium
Big discounting melamine meal tray Export to Belgium Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
The key to our success is "Good Products Good quality, Reasonable Value and Efficient Service" for Big discounting melamine meal tray Export to Belgium, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Lahore , United Arab Emirates , We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. We are willing to cooperate with business friends from at home and abroad and create a great future together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Six Colors Plastic Cup Printing Machine: automatically printing cups with six colors.
APPLICATIONS:
We adopt advanced international technology and make considerable innoations on design, manufacturing and accessories for Six-color Camber, Rotary offset Machine adopts, ensuring flexible, convenient and stable and reliable operation, function and maintenance.This machine uses 450 enter the cup. It has corona treatment before printing, and its location UV solidifies, the imprinting is clear and the machine running steadily without noise.
There is convenient adjustment of ink supply quantity and mouse roller pressure, as well as ideal ink supply
Printing plate is installed as automatic strain to upper and down conveniently, It’s easy to color registerSuspension arm of printing cylinder and forme rollers ensure simple and reliable release pressure regulation,It can be used as one color to six colors machine to meet user requirements.
Technical Parameter:
Colors: 6
Total Power: 12.85kw
Printing Cup Dia: 50mm – 110mm
Printing Cup Height: 35mm – 160mm
Air Consumption: 0.9m3/min
Cup Taper: 2 – 10
Max. Printing Area: dia.100mm x H120mm
Printing Speed: 200pcs/min
Curing System Size: Location UV
Overall Dimension: 5000mm x 2500mm x 2200mm
Weight: 4.8T
………
More technical details with full quotation, pls contact chinathermoformer@hotmail.com
Note: Youtube is prohibited in China, we can’t read any message. Please send your information to chinathermoformer@hotmail.com, thank you.
Just a fun video
Filmed with my handphone camera.
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.










