Best Price on christmas melamine dinnerware to Paraguay Importers
Best Price on christmas melamine dinnerware to Paraguay Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Bear "Customer 1st, Good quality first" in mind, we work closely with our prospects and supply them with efficient and professional services for Best Price on christmas melamine dinnerware to Paraguay Importers, The product will supply to all over the world, such as: Lebanon , Montreal , Mexico , We warmly welcome your patronage and will serve our clients both at home and abroad with products and solutions of superior quality and excellent service geared to the trend of further development as always. We believe you will benefit from our professionalism soon.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Excellent kitchen cookware with revolutionary ceramic non-stick coating with extra resistance to high temperatures, heat shocks and mechanical wear and a glass/stainless steel cover with an aperture for steam. Cookware ecoPRESTO is environmentally friendly, and its manufacture is environmentally sound. Suitable for gas, electric and vitro-ceramic cookers. Dishwasher safe. 3-year warranty.
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.










