8 Years Manufacturer melamine two tone cups to Albania Manufacturer
8 Years Manufacturer melamine two tone cups to Albania Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our business promises all users of the first-class items and the most satisfying post-sale company. We warmly welcome our regular and new prospects to join us for 8 Years Manufacturer melamine two tone cups to Albania Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , British , El Salvador , Our company has abundant strength and possesses a steady and perfect sales network system. We wish we could establish sound business relationships with all customers from at home and abroad on the basis of mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
dont settle for blah when you can color it yourself!
Suitable for many industries, the flip chart easel can be used in meetings or conferences & has a number of features and benefits:
- Adjustable telescopic legs.
- Quick and easy to replace the flip chart pads.
- Adjustable pads to accommodate most sizes of chart pads.
- Dry wipe melamine writing surface.
- Tray for storing accessories.
http://www.key.co.uk/en/key/melamine-flipchart-easel
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.











