2017 Super Lowest Price christmas melamine dinnerware to Liberia Factory
2017 Super Lowest Price christmas melamine dinnerware to Liberia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Our company promises all users of the first-class products and the most satisfying post-sale service. We warmly welcome our regular and new customers to join us for 2017 Super Lowest Price christmas melamine dinnerware to Liberia Factory, The product will supply to all over the world, such as: Qatar , Mexico , Israel , We only supply quality products and we believe this is the only way to keep business continue. We can supply custom service too such as Logo, custom size, or custom products etc that can according to customer's requirement.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7756679?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-424587
Margaritaville Set of 4 Dinner Plates
Margaritaville is a mood, a mindset to relax and escape from the daily grind. Set the perfect tropical party atmosphere with these colorful plates. The sea…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #424587
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.











