2017 New Style melamine meal tray Export to Romania
2017 New Style melamine meal tray Export to Romania Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
We insist on offering good quality generation with very good business enterprise concept, honest income as well as best and fast assistance. it will bring you not only the premium quality product or service and huge profit, but probably the most significant is usually to occupy the endless market for 2017 New Style melamine meal tray Export to Romania, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Zurich , St. Petersburg , With high quality, reasonable price, on-time delivery and customized & personalized services to help customers achieve their goals successfully, our company has got praise in both domestic and foreign markets. Buyers are welcome to contact us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This video is pulp molding machine to produce egg tray, just change the mold in the forming system, this kind of machine also can produce bottle tray.
Other product are egg carton, egg box, egg tray, fruit tray, bottle tray, paper shoe stretcher, agricultural seedling tray, industrial production packing, paper medical disposable trays etc..
Our website is www.eggtraymachine-sh.com / More informations about the machine please send email to: vanillashuanghuan@shjxsbkf.com.cn vanillashuanghuan@gmail.com / Phone Number: 0086-15673277080 / Skype: vanilla.ling
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.











