2017 New Style melamine cake stand Wholesale to Bangalore
2017 New Style melamine cake stand Wholesale to Bangalore Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13.75inch Melamine Cake Stand |
| Item No. | TR001 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1pcs/box,2pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 35 cm |
| Width | 35 cm |
| Height | 15 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.4 |
| Shipping Weight (kg) | 2.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
The corporation upholds the philosophy of "Be No.1 in high quality, be rooted on credit rating and trustworthiness for growth", will continue to serve outdated and new consumers from home and overseas whole-heatedly for 2017 New Style melamine cake stand Wholesale to Bangalore, The product will supply to all over the world, such as: Maldives , Japan , Israel , our qualify products have good reputation from the world as its most competive price and our most advantage of after-sale service to the clients.we hope we can provide a safe, environmental products and super service to our clients from all of the world and establish strategic partnership with them by our professional standards and unremitting efforts.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Everyone enjoys an ice cream social, Zak has products for enjoying this treat at home, with friends and even on the go. Our ice-cream collection is served in multiple colors to fit your flavor.
From Duo bowls and their festive two-tone design to the Fluted bowls that are a modern take on the classic Soda Shoppe design and the Fresco bowls with their deep sides for those people who can’t get enough, Zak has an ice cream bowl that is sure to satisfy anyone’s cravings! And of course, no ice cream bowl would be complete without a coordinating spoon, which is why Zak has durable melamine spoons to complement all of its festive bowls. All you need now, is the ice cream! http://bit.ly/1GioFm0
Crowdz is a global commerce platform with a local perspective. We believe in supporting the growth of local communities through commerce.
Our purpose is to create a community around commerce by building relationships not only between mobile buyers and local businesses but also from peer-to-peer.
Through Crowdz’s mobile commerce application, we are able to provide the best value on local products and services by leveraging the power of crowd buying.
The platform works by pooling together the community and developing micro economies of scale. [The more people purchase the same products as you, the more money is credited back to you. It’s that simple.]
Crowdz is the only mobile commerce platform that empowers both local residents and local businesses.
We do this through:
- Local Leaderz: A program that empowers local residents by giving them a percentage of sales from every small-medium local business that they bring to the Crowdz Marketplace.
- Crowd Buying: Opertates on the concept of economies of scale. The more people purchase a given product or service the more money you get back in your pocket.
- Rewardz: The money you get back from the power of crowd buying can be used either to donate to local charities of your choice or into future purchases – just like credit credit reward points
Some testimonies from users:
“New application that allows individuals to buy through other individuals to benefit and get a better deal”
“It is a win-win situation, we increase revenue to sellers and decrease cost of sales to buyers”
The real benefits, however, are the intangible ones we all love, like a truly personal shopping experience and the satisfaction of giving back to your community. Now imagine, all of this goodness right in the palm of your hand…that’s where Crowdz comes in.
Crowdz is a mobile commerce app that allows you to shop from local sellers in communities around the world, all from the convenience of your mobile phone.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!











