2017 Latest Design Melamine Childrens Plate Wholesale to Accra
2017 Latest Design Melamine Childrens Plate Wholesale to Accra Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We usually keep on with the principle "Quality To start with, Prestige Supreme". We've been fully committed to offering our purchasers with competitively priced excellent solutions, prompt delivery and skilled support for 2017 Latest Design Melamine Childrens Plate Wholesale to Accra, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Burundi , Sheffield , We are trying our best to make more customers happy and satisfied. we sincerely hope to establish a good long-term business relationship with your esteemed company thought this opportunity,based on equal, mutual beneficial and win win business from now till the future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We created MACROPACK to be the solution for building a healthy active lifestyle. The lunchbox is built with a unique system of modular Macro Containers, that allow you to conveniently prepare meals of all sizes for your day.
Based on our in-depth research, we found that people are more likely to achieve their dieting goals when given the tools to measure their progress. That is why we engineered the MACROPACK to contain a smart digital scale that will help you calculate the macronutrients in your meals. No more excuses, just healthy progress!
Features:
- Built-in smart digital Macro Scale
- Removable components for easy cleaning
- Macro Containers made with real Bamboo Melamine
- Modern and portable design to fit backpacks, gym bags and handbags
Exclusive Indiegogo Launch on July 17
Source: http://unmadeinchina.org At least 1000 people, including small children, have suffered violent attacks of eczema caused by sofas imported from China.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.









