2017 High quality Melamine toothbrush holder Wholesale to Netherlands
2017 High quality Melamine toothbrush holder Wholesale to Netherlands Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine toothbrush holder |
| Item No. | CP012 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
To become the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, more united and extra professional workforce! To reach a mutual advantage of our prospects, suppliers, the society and ourselves for 2017 High quality Melamine toothbrush holder Wholesale to Netherlands, The product will supply to all over the world, such as: UK , Namibia , Thailand , We welcome you to visit our company and factory. It is also convenient to visit our website. Our sales team will offer you the best service. If you need more information, please feel free to contact us by E-mail or telephone. We are sincerely hope to establish a good long-term business relationship with you through this opportunity, based on equal, mutual benefit from now till the future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
long sundae spoons http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Long Sundae Spoons by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2” long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc.
These long sundae spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages. Each package includes 6 long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed.
The possibilities are virtually endless with these long sundae spoons! – SIX Long Latte Spoons – 2 blue, 2 green, 2 pink – Extended 7.2” Length – Lightweight & Compact – Strong & Durable – Dishwasher-Safe. Well, what are you waiting for? It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials. Click ‘Add to Cart’ to order your own 6 piece long spoon set by Gouda Select today!
BUILT TO LAST: These 7.2” long sundae spoons are made out of melamine, which means that they are incredibly STRONG and DURABLE.
FOOD-GRADE: The melamine is 100% SAFE. Great as Latte – Ice Cream – Smoothy – Bar – Stirring – Mixing – Cocktail or Appetizer Spoons
DISHWASHER-SAFE: Simply toss these long sundae spoons in the dishwasher to thoroughly clean them between uses. Premium quality material can withstand extremely temperatures. From a chilly -20 up to 110+ degrees fahrenheit
SET OF 6: Each package includes a total of SIX long handle latte spoons (2 baby blue, 2 muted green and 2 light pink). Please Bear in Mind That Photo May Slightly Different From Actual Item in Terms of Color Due to the Lighting During Photo Shooting or the Monitor’s Display
KITCHEN ESSENTIAL: These long sundae spoons should be in every kitchen. Stirring frothy lattes and refreshing fruit cocktails, smoothies, ice cafe or a desert or milkshake (in fact all beverages) in tall glasses just got a whole lot easier thanks to these long handle spoons by Gouda Select! Also very safe and fun colored as Ice Cream spoon for kids.
Long Sundae Spoons
Please subscribe to our channel
Yinshine Crack Design 3pc setting for 4 12pc B01DEX169S
The antique ceramic crackled finish is an interesting visual effect. The Yinshine place setting is populated with the usual casual dining three. Service plate, Salad plate and Bowl. I will have to ask if matching cup and saucer. breadplate accessories are available.
The plates are melamine and virtually indestructible. This is the perfect choice for an active dining area. Chips and breaks are just not likely. I have in a pinch popped one in the oven with the bread to freshen the bread up. And made gooey cheese topped nachos and popped the plate in the oven. It is handy to let it set out with a cover and put the galley back in order then go and take in some mind numbing TV and Snacks. The more harsh detergents in dish washer pellets has had no effect other than to acid burn the leftover food particles off the surface. Melamine is FDA aproved for temperatures under 160F to not leach. Malamine contains no BPA.
Nice looking, extremely durable. effective portional allocation. A good general duty setting. This package has four settings of three plates. And as I mentioned earlier I have not shopped for matching cup and saucer.
==–+ Product sample provided for fair review
MDL#: Blue
ASIN: B01DEX169S
URL: http://www.amazon.com/dp/B01DEX169S
My Review:
MyYouTube: https://youtu.be/rUJ532v037o
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.











