2017 Good Quality Melamine Childrens Plate for Swansea Factories
2017 Good Quality Melamine Childrens Plate for Swansea Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
That has a sound business enterprise credit rating, exceptional after-sales provider and modern producing facilities, we now have earned an superb standing amongst our buyers across the world for 2017 Good Quality Melamine Childrens Plate for Swansea Factories, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Mauritius , Paris , If you have any requests, pls email Us with your detailed demands, we will give you the most wholesale Competitive Price with the Super Quality and the Unbeatable First-class Service ! We can give you the most competitive prices and high quality, because we are much more PROFESSIONAL! So please do not hesitate to contact us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Product Test time and in this video I am testing out the Magic Sponge on watercolour. You might have also seen this foam being called Magic Eraser, it is a Melamine foam which is a very abrasive, like a super fine sandpaper, that can lift dry watercolour paint from paper.
I thought it would be fun to try it out and share the results. Oh and keep your eye out for a sneak peek of one of my new designs for PaperArtsy!
If you enjoy my videos please like them and subscribe to my channel! Thank you!
Enjoy the film!
(I do use affiliate links and there are some included in this post. To learn more about my policy on affiliate links please visit my Disclaimers and Disclosures page http://goo.gl/SiUE5d)
PRODUCTS I HAVE USED:
Magic Sponge http://amzn.to/2k1KCkQ
Fabriano Classico 5 Fat Pad 300g/m (140lb) http://amzn.to/2k1IBdm
Bockingford Watercolour paper cold press http://amzn.to/2kqykFV
Cardstock Smooth 290g/m https://goo.gl/1BJRkJ
Winsor and Newton Watercolours http://amzn.to/2k1HqFG
Prima Marketing Watercolor Confections Watercolor http://amzn.to/2kMBZPx
Tim Holtz Distress Crayons Set http://amzn.to/2ljAMzR
Crayola Twistables Slick Stix 12 pack (Amazon http://amzn.to/1YbeIk9)
Crayola Twistables Slick Stix 5 pack (Amazon http://amzn.to/1YbdQfp)
Tim Holtz Distress Stain http://amzn.to/2kGDmwA
Tim Holtz Ditress Ink http://amzn.to/2k1IJo6
SUBSCRIBE TO MY BLOG TODAY: http://goo.gl/zQspCc
FIND ME ON SOCIAL MEDIA:
Blog http://www.kimdellow.co.uk/
Instagram https://www.instagram.com/kimdellow/
Facebook https://www.facebook.com/KimDellowDesign/
Pinterest https://uk.pinterest.com/kim_dellow/
Twitter https://twitter.com/KimDellow
G+ https://plus.google.com/+KimDellow/
This motorized traffic spike system has the lowest deck height in the industry making it very low maintenance. Save thousands and reduce issues with low riding vehicles. Competing products have a 3 inch deck height and our unit is only 1 7/8″ high. The economy 6 foot long unit is shown.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.











