2017 China New Design melamine mixing bowls to Croatia Importers
2017 China New Design melamine mixing bowls to Croatia Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We are ready to share our knowledge of marketing worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools offer you finest benefit of money and we are ready to produce alongside one another with 2017 China New Design melamine mixing bowls to Croatia Importers, The product will supply to all over the world, such as: Suriname , Naples , Qatar , The quality of our merchandise is equal to OEM's quality, because our core parts are the same with OEM supplier. The above items have passed professional certification, and we not only can produce OEM-standard items but we also accept Customized Merchandise order.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop Tramontina at the Cookware store. Free Shipping on eligible items. Everyday low prices, save up to 50 …
For more details please visit: http://po.st/SwPnTP Thank You!
Great Tramontina 80116/249DS Gourmet 18/10 Stainless Steel Induction-Ready Review
Tramontina 80116/249DS Gourmet 18/10 Stainless Steel Induction-Ready For Sale
Tramontina 80116/249DS Gourmet 18/10 Stainless Steel Induction-Ready Unboxing
Review Tramontina 80116/249DS Gourmet 18/10 Stainless Steel Induction-Ready Product
https://www.youtube.com/watch?v=AxCiW4jgm8Q
melamine board MDF ,LAMINATED mdf,laminated particle board
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.











