2017 China New Design Melamine Childrens Plate Export to Russia
2017 China New Design Melamine Childrens Plate Export to Russia Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
The corporation upholds the philosophy of "Be No.1 in excellent, be rooted on credit rating and trustworthiness for growth", will proceed to provide aged and new buyers from home and abroad whole-heatedly for 2017 China New Design Melamine Childrens Plate Export to Russia, The product will supply to all over the world, such as: Bangladesh , Nigeria , Panama , Our next goal is to exceed the expectations of every client by offering outstanding customer service, increased flexibility and greater value. All in all, without our customers we do not exist; without happy and fully satisfied customers, we fail. We are looking for the wholesale, Drop ship. Please contact us if you are interesting our products. Hope to do business with you all. High quality and fast shipment!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Set comprises 8 of each: 26.5cm (10½) diam. dinner plates, side plates, soup/cereal bowls, egg cups and 10oz mugs. 1 x oval 31cm (12¼) platter, 2 x 23cm (9) serving bowls, gravy boat with saucer, salt and pepper pots, 8 x placemats size 29 x 21.5cm (11½ x 8½), 8 x coasters size 10.5cm (4) square and 2 large placemats size 40 x 30cm (15¾ x 11¾). All hard wood cork backed, heat resistant and wipe clean. Also a 32-piece stainless steel cutlery set comprising 8 of each: dinner knives, dinner forks, dessert spoons, teaspoons and 3 large serving spoons. All crockery and cutlery dishwasher safe. Crockery also microwave safe. Delivery cost £5. At http://homeshopping.24studio.co.uk/search/23191597?source=TX56&cm_mmc=Studio_NP-_-Social_Media-_-YouTube-_-100Piece_Vintage_Script_&_Combo_Set_June_book_2013. Plus there are many more products to choose from with up to 80% off on 24studio.co.uk
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!










