2017 China New Design christmas melamine dinnerware to Manila Factory
2017 China New Design christmas melamine dinnerware to Manila Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
As a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a good reputation among customers all over the world for 2017 China New Design christmas melamine dinnerware to Manila Factory, The product will supply to all over the world, such as: Surabaya , Canberra , Malta , Taking the core concept of "to be the Responsible". We will redound up on society for high quality products and good service. We will initiative to participate in international competition to be a first- class manufacturer of this product in the world.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
3 OUTDOOR ENTERTAINING TIPS BY CELEBRITY DESIGNER SABRINA SOTO
1. Make the space adapt to how it’s going to be used—and by whom! If kids are coming to your outdoor party, opt for durable essentials like melamine plates and acrylic glasses.
2. Choose outdoor lighting wisely. Layer your outdoor space with candles, bistro lights and outdoor lanterns.
3.Provide shade with patio umbrellas or a canopy, or place the dining table under natural shade.
http://www.casaandcompany.com/living/3-tips-for-outdoor-entertaining-with-world-market/.
www.worldmarket.com
Contact: Ms Jenny
Email:wangjenny641@gmail.com
Skype/Line Me: jenny505583845
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.











