2 Years’ Warranty for melamine dinner plate Wholesale to Czech Republic
2 Years’ Warranty for melamine dinner plate Wholesale to Czech Republic Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We take "customer-friendly, quality-oriented, integrative, innovative" as objectives. "Truth and honesty" is our administration ideal for 2 Years’ Warranty for melamine dinner plate Wholesale to Czech Republic, The product will supply to all over the world, such as: Iceland , Bahamas , Angola , We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. We are willing to cooperate with business friends from at home and abroad and create a great future together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
really cute design, there are multiple color for choice. Decorate your home with these candle holders. New arrival in 2015
A plastic shower base collects dirt and soap scum through its pores, so you’ll need an abrasive cleaner and a sponge or toothbrush to clean out the grime. View a professional demonstration in this free video on bathroom cleaning.
Expert: Dana Wilson
Contact: www.allin1maids.com
Bio: Dana J. Wilson owns All-in-One Maid Service, a residential and commercial cleaning company based in Salt Lake City, Utah.
Filmmaker: Michael Burton
Series Description: You can make your bathroom beautiful again once you know the secrets for removing soap scum, mildew, and hard water stains from your shower curtains, porcelain and glass surfaces. Get professional bathroom cleaning tips and tricks from this free video series.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.











