2 Years’ Warranty for melamine cutting board for Suriname Factory
2 Years’ Warranty for melamine cutting board for Suriname Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
Our personnel are always in the spirit of "continuous improvement and excellence", and with the superior quality products, favorable price and good after-sales services, we try to win every customer's trust for 2 Years’ Warranty for melamine cutting board for Suriname Factory, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Malta , Norway , You can always find the products you need in our company! Welcome to inquire us about our product and anything we know and we can help in auto spare parts. We are looking forward to work with you for a win-win situation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
[http://www.indiamart.com/kamla-enterprises/] We are an emerging company, engaged in offering a variety of Acrylic Crockery, Acrylic Platters, Acrylic Bowls, Table And Stand, Acrylic Plates, Acrylic Tray, Acrylic Spoon, Acrylic Salad Platters, Acrylic Portion Plates, Acrylic Flower Platter, Acrylic Salad Display Stand, Acrylic Round Platter, Acrylic Flower Platter Stand Crockery Items and Fast Food Table Wares. These include Star Type Glass Tray, Designed Glass Stand, Plastic Metal Tray Stand, Double Tray Glass Stand, Glass Show Piece Bowl, Acrylic Crockery, Glass Bowl and many other items.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.










