18 Years Factory offer melamine cutting board for Berlin Manufacturers
18 Years Factory offer melamine cutting board for Berlin Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We stay with our company spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create more value for our clients with our abundant resources, advanced machinery, experienced workers and superb solutions for 18 Years Factory offer melamine cutting board for Berlin Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Montpellier , Florida , Porto , we are now looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. We will work wholeheartedly to improve our products and services. We also promise to work jointly with business partners to elevate our cooperation to a higher level and share success together. Warmly welcome you to visit our factory sincerely.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Uncle Goat cuts his 55 gallon plastic barrel in half and cuts a handle to carry it with. The handle has sharp edges on it so he smooths them out with FIRE………….of course. Watch Uncle Goat turn this 55 gallon barrel into a catfishing tub.
Better Catering Business in Europe… Thanks to Thai Innovation
WaveMe™, a new-formula, microwaveable powdered melamine compound, is the answer to European caterer’s important business requirements.
SCG Chemicals takes another step ahead with the innovative WaveMe™ (Microwaveable Melamine Compound). Tableware made from WaveMe™ can go right into the microwave without discoloration. It’s convenient, durable, and time-saving; no need to transfer food from one dish to another before serving, thus giving a new level of efficiency and style to caterers, hotels and restaurants in Europe.
“I have been in the catering business for a long time. I import melamine tableware of my own design from Thailand, and it has added great improvements to my catering business. Microwaveable melamine tableware has helped make my business so much more successful, stable and stronger that I won’t be surprised if I take the leading position in the market soon.”
Mr. Theo Truyts
Managing Director of Truyts Imports
Business partner of Srithai Superware
SCG Chemicals has never stopped inventing and developing innovations.
We are proud to be a good partner and help our clients use innovation to drive their business success
Mr. Cholanat Yanaranop, President, SCG Chemicals
Microwaveable Melamine Compound is an innovative product from the SCG Chemicals team. It is the raw material used for tableware that can be microwaved many times. It affords no discoloration and no burning even at up to 1,000-watts for three minutes in the microwave oven. WaveMe™ conforms to the European Economic Community’s 2002/72/EC Commission Directive.
If you are looking for a partner in developing new ways to bring your business to another level of success, SCG Chemicals is ready to work with you in building a brilliant future for your company.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!











