18 Years Factory offer melamine cake stand for Saudi Arabia Importers
18 Years Factory offer melamine cake stand for Saudi Arabia Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13.75inch Melamine Cake Stand |
| Item No. | TR001 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1pcs/box,2pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 35 cm |
| Width | 35 cm |
| Height | 15 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.4 |
| Shipping Weight (kg) | 2.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
With our great management, potent technical capability and strict excellent handle procedure, we continue on to provide our customers with reputable top quality, reasonable selling prices and great providers. We purpose at becoming amongst your most trusted partners and earning your satisfaction for 18 Years Factory offer melamine cake stand for Saudi Arabia Importers, The product will supply to all over the world, such as: France , Bangladesh , Mali , For many years, we now have adhered to the principle of customer oriented, quality based, excellence pursuing, mutual benefit sharing. We hope, with great sincerity and good will, to have the honor to help with your further market.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe for more great tutorials! http://bit.ly/MelanieHam
More simple sewing tutorials here! http://bit.ly/simplesewingtutorials
This is an easy, beginner friendly zippered box pouch tutorial. Perfect for gifts and uses a small amount of fabric and materials and utilizes fun fabric combinations. This step by step tutorial shows you all the steps!
Don’t forget to send me photos of YOUR finished pouches, Share them on Facebook, Tag me on Instagram or tweet them to me! To celebrate this video, I’m giving away 2 pouches on my Instagram page, check out my page @melaniekham for the details!
BLOG: http://www.melaniekham.com/
Facebook: http://www.facebook.com/melaniehamdesigns
Twitter: https://twitter.com/#!/melanieham
Pinterest: http://pinterest.com/melanieham/
Instagram: http://followgram.me/melaniekham/
My Basic Zippered Pouch Tutorial
Simple Sewing Projects
http://www.youtube.com/playlist?list=PL233wsmULhHgFik1rN7vYlBjF2y4MM9_W
WRITTEN INSTRUCTIONS AND MATERIALS LIST
http://www.melaniekham.com/easy-zippered-box-pouch-tutorial/
Find the Clover Clips HERE
http://amzn.to/1qgAKSc
*This post contains affiliate links. It is no cost to you and helps me purchase materials for tutorials. THANK YOU for the support!!
My mailing address
19197 Golden Valley Rd Ste 710
Santa Clarita CA 91387
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.











