15 Years Manufacturer melamine ice cream bowls Export to Durban
15 Years Manufacturer melamine ice cream bowls Export to Durban Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Ice cream bowl |
| Item No. | BW207 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | Melamine Ice Cream Spoon |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.3 |
| Shipping Weight (kg) | 6.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We believe in: Innovation is our soul and spirit. Quality is our life. Customer need is our God for 15 Years Manufacturer melamine ice cream bowls Export to Durban, The product will supply to all over the world, such as: Yemen , South Korea , Korea , Our objective is "to supply first step products and best service for our customers, thus we are sure you must have a margin benefit through cooperating with us". If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
WELCOME TO S.K.INDUSTRIES & S.K.ENGINEERS CALL 24X7 CASTUMER CARE 0808130-8899 089235-42268 093199-33241 9456624895 Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, detergent cake, washing powder Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre. NAVED AHMED (MANAGING DIRECTOR)
S. K. INDUSTRIES
102 GARDEN CITY NEAR AKASH TOVER ALMADINA HOSPITEL
OPP HDFC BANK PAWAN VIHAR COLONY GATE ,BISALPUR CHAURAHA,
UNIVERCITY ROAD
BAREILLY (U.P) WEBSIDE LOGIN KAREY www.skengineers.info , www.smallscaleindustries.in email karey skengineersbly@gmail.com CALL NAVED AHMED 08755011715 AYAZ 07037593408 SUMIT 07037593408 MUMTAZ 07037593218 CALL TIME 10 AM TO 6 PM N HOTEL YA TAXE AUTORIKSHA KE ENQUIRE KE LIA HAME BAREILLY ROADWAYS YA RAILWAY STATION SE HAME CALL / SMS / WHATSAPP KAREY MOBILE NO 09412292815 08755011715 08410085551 09319933241 [note hamarey company ke koi branch nahi hai]
Just watch, if interested. To see what the top of my SNES looked like when I first got it, watch http://www.youtube.com/watch?v=SFeBd_2Y3OQ
THE INFORMATION IN THIS VIDEO IS NOT GIVEN WITH ANY GUARANTEE. I AM NOT RESPONSIBLE FOR ACCIDENTS INVOLVING CHEMICAL BURNS OR ANY OTHER LIABILITIES.
That being said, I did experience some oxidation reaction burning on my finger on my first attempt. My skin turned white where the chemical burn was happening, and it felt somewhere between burning and tingling. At first, I thought I just had dried cornstarch on my fingers and tried to wash it off. The white color would NOT come off.
I filled a bowl with warm water and added baking soda to neutralize the chemical, and soaked my fingers in it. Within 5 minutes most of the white was gone, and all the pain was gone. Within 15-20 minutes, ALL the white was gone.
KEEP THIS IN MIND!
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,











