15 Years Factory wholesale melamine pet scoop for Azerbaijan Manufacturers
15 Years Factory wholesale melamine pet scoop for Azerbaijan Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 1 CUP Melamine Pet Scoop |
| Item No. | PE018 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18.7 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
owing to excellent assistance, a variety of top of the range items, aggressive costs and efficient delivery, we take pleasure in a very good standing amongst our shoppers. We've been an energetic corporation with wide market for 15 Years Factory wholesale melamine pet scoop for Azerbaijan Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia , Las Vegas , Lebanon , Our items are exported worldwide. Our customers are always satisfied with our reliable quality, customer-oriented services and competitive prices. Our mission is "to continue to earn your loyalty by dedicating our efforts to the constant improvement of our merchandise and services in order to ensure the satisfaction of our end-users, customers, employees, suppliers and the worldwide communities in which we cooperate".
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The production and use of Medium Density Fibreboard (MDF) and High Density Fibreboard (HDF).
Video Tutorial: How to print porcelain plate with combo heat press machine?
WHAT IS HEAT TRANSFER PRINTING OR SUBLIMATION PRINTING?
Heat Transfer Printing or Sublimation Printing is the process of transferring an images from a sublimation transfer paper with a sublimation inks to a large variety of products such as mug, puzzle, T-shirt etc.
See more tips from Heat Transfer Printing / Sublimation Printing expert @ www.DIYPrintingSupply.com
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.











