14 Years Manufacturer Square melamine plate for Wellington Manufacturer
14 Years Manufacturer Square melamine plate for Wellington Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Square Plate |
| Item No. | PT014 |
| Shape | Square |
| Body Color | Green |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 11.2 |
| Shipping Weight (kg) | 12.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We are experienced manufacturer. Wining the majority from the crucial certifications of its market for 14 Years Manufacturer Square melamine plate for Wellington Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Turkey , Brazil , Israel , because of our company has been persisting in the management idea of "Survival by Quality, Development by Service, Benefit by Reputation" . We fully realize the good credit standing, the high quality products, the reasonable price and the professional services are the reason that the customers choose us to be their long-term business partner.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
carton mass production die making wood cutting machine
tel: 0086-13549354183
QQ: 2355895767
E-mail: sales02@cutcnccam.com
Skype: trinityhu
ICQ: 627-696-000
Yahoo: trinitylyzb@yahoo.com
MSN: trinityhu@hotmail.com
www.packagingmachiney.com
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!










