14 Years Manufacturer melamine shot glasses to Paris Manufacturer
14 Years Manufacturer melamine shot glasses to Paris Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
Our business puts emphasis over the administration, the introduction of talented staff, plus the construction of employees building, striving hard to boost the standard and liability consciousness of staff members. Our corporation successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of 14 Years Manufacturer melamine shot glasses to Paris Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Oman , Ethiopia , Saudi Arabia , We firmly think that we have the full capability to give you contented merchandise. Wish to collect concerns within you and build a new long-term synergy romantic relationship. We all significantly promise:Csame excellent, better selling price; exact selling price, better quality.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.allendesigners.com/products/streamline_full_vision_showcases#.UcruTzu15fY
Streamline full vision showcases allow you to display more merchandise, and includes a beautiful wooden base. Full vision showcases are 38″ high x 20″ deep, and are available in 48″, 60″ and 70″ lengths. Wood base is 8″ high and 17-1/2″ deep. Black kick base is 4″ high. Glass display area is 26″ high, and includes two rows of adjustable glass shelving, 8″ deep and 10″ deep. Includes plunger lock installed in white panel doors. Ships by truck-line for curbside delivery, we will notify you with truck-line shipping charges for your final approval. Please allow 2 to 3 weeks for delivery.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!










