14 Years Manufacturer melamine salad bowl for Seychelles Importers
14 Years Manufacturer melamine salad bowl for Seychelles Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for 14 Years Manufacturer melamine salad bowl for Seychelles Importers, The product will supply to all over the world, such as: St. Petersburg , Bahamas , Lahore , Due to the stability of our items, timely supply and our sincere service, we are able to sell our merchandise not only over the domestic market, but also exported to countries and regions, including the Middle East, Asia, Europe and other countries and regions. At the same time, we also undertake OEM and ODM orders. We will do our best to serve your company, and establish a successful and friendly cooperation with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Collection By Balvi Featured Home Décor
More Deals Details: https://clipadvise.com/deal/view?id=Amazon-balvi-Home-D%C3%A9cor-2017
Shop for Featured Home Décor Collection By Balvi Spring 2017 Collection
Balvi – Wall clock Coffee metal 1xAA Coffee metal 1xAA
Balvi – Match Box shape ashtray. The lid prevents bad smell. Black colour. Made in melamine shape ashtray. The lid prevents bad smell. Black colour. Made…
Balvi – Door mat Ticket rubber Ticket rubber
Balvi – Door mat Beware of Dog Beware of Dog
Balvi – Photo Film photo album. 48 adhesive sides of 11×8 inches. Each side has a transparent film for protection. Quirky design. Preserve and arrange your original photos. photo album. 48 adhesive sides of 11×8 inches. Each side has…
Balvi – Match Box shape ashtray. The lid prevents bad smell. White colour. Made in melamine shape ashtray. The lid prevents bad smell. White colour. Made…
Balvi – Ashtray 8-ball melamine ball melamine
Balvi – Door mat Airport rubber Airport rubber
Try also: #Balvi-
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.











