14 Years Manufacturer melamine colander to Japan Manufacturer
14 Years Manufacturer melamine colander to Japan Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
With advanced technologies and facilities, strict quality control, reasonable price, superior service and close co-operation with customers, we are devoted to providing the best value for our customers for 14 Years Manufacturer melamine colander to Japan Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: luzern , Ukraine , Manila , With the support of our highly experienced professionals, we manufacture and supply best quality products. These are quality tested at various occasions to ensure only flawless range is delivered to customers, we also customize the array as per the need of customers to meet the requirement of customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop Lenox at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday low prices save up to 50 …
For more details please visit: http://po.st/DLum6V Thank You!
Great Lenox Winter Meadow 12 Piece Dinnerware Set Dinnerware Sets Review
Lenox Winter Meadow 12 Piece Dinnerware Set Dinnerware Sets For Sale
Lenox Winter Meadow 12 Piece Dinnerware Set Dinnerware Sets Unboxing
Review Lenox Winter Meadow 12 Piece Dinnerware Set Dinnerware Sets Product
https://www.youtube.com/watch?v=uYbJayw321c
http://www.allendesigners.com/products/lowprice_fastship_front_opening_showcases
Versatile front opening showcases can be placed along the wall or used as floor cases, perfect for showcasing items that need to be accessed from the front by using front glass sliding doors. Ships completely assembled in 2 to 4 days from the closest of our 3 factory distribution centers. Exceptional quality, ready-for-use full vision showcases are 38″ high x 18″ deep, and are available in 48″ and 70″ lengths in 4 durable melamine laminated colors. Wood base is 10″ high. Tempered safety glass front viewing area is 28″ high, and includes two rows of adjustable 8″ and 10″ deep glass shelving. Includes lock installed in front glass sliding doors.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!









