14 Years Manufacturer melamine butter knife to Florida Importers
14 Years Manufacturer melamine butter knife to Florida Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Butter Knife |
| Item No. | FW002 |
| Shape | Knife |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,192pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Height | 0.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Our merchandise are commonly recognized and reliable by customers and can meet constantly developing economic and social desires for 14 Years Manufacturer melamine butter knife to Florida Importers, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Victoria , Argentina , During the development, our company has built a well-known brand. It is well highly acclaimed by our customers. OEM and ODM are accepted. We are looking forward to customers from all over the world to join us to a wild cooperation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Julienned strips of carrots are perfect in a garden salad, vegetable soup or stir fry. This stainless steel julienne feels like commercial grade so it’s the only one you’ll ever need. Two blades create either wide, flat noodle strips or skinny, grated strips.
http://www.lemonpoppyinc.com/product/stainless-steel-julienner/
Woodworking Joints Series – The Mitre Joint
A simple way to join two lengths at an angle to each other; for example, the corner of a frame. The simple technique shown here will split the angle to make sure joint lengths are the same.
Where complicated profiles are to be mitred, draw the intersecting components out on paper, mark in the mitre joint line, then transfer the angles from the paper to the flat side of the component with a bevel gauge. Saw, and then shoot the joint surfaces, using the bevel gauge to set the shooting board fence to the right angle for each component. Watch out for this, and other more complicated mitre joints, in the future.
My ‘Accurate Preparation – Rectangular Hexahedron’ series of videos give detailed instructions on how to prepare a face side and face edge, essential to making a good joint:
Face side – https://www.youtube.com/watch?v=6RNPuZUKpdg
Face edge – https://www.youtube.com/watch?v=l1QX0gETayo
Mitre Joint – Simply Split that Angle
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.










