13 Years Manufacturer melamine divided tray for Johor Factory
13 Years Manufacturer melamine divided tray for Johor Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 15.5inch Melamine Divided Tray |
| Item No. | TR088 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Orange |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29.5 cm |
| Width | 39.5 cm |
| Height | 2.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
Reliable good quality and very good credit standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering to your tenet of "quality 1st, purchaser supreme" for 13 Years Manufacturer melamine divided tray for Johor Factory, The product will supply to all over the world, such as: Cologne , Moscow , Vancouver , We are looking forward to cooperating closely with you to our mutual benefits and top development. We guaranteed quality, if customers were not satisfied with the products' quality, you can return within 7days with their original states.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
A quick video of how we setup our leopard gecko racks. This particular rack was made for around 60 dollars. with the bulk of the money going towards heat tape. It is made of plywood. I chose plywood because our other racks are made of melamine or particle board and they are heavy as shit.
click here to review http://www.amazon.com/exec/obidos/asin/B001A087MC/diwstolurlkino-20/
Kuhn Rikon 5-Quart Hotpan Stockpot, Green
Heavy-weight, non-reactive 18/10 stainless cook pan works well on both conventional and induction stoves.
Heat-efficient core distributes heat evenly so food won’t burn or stick
Insulated lid returns moisture to the center of the pot.
Set stainless cook pot in elegant melamine serving holder to keep food hot for up to 2 hours.
Melamine bowls are dishwasher and freezer safe.
Thermal cookware is just catching on in the United States, but it has been popular in Europe for years. For good reason. It uses 60 percent less energy and much less water than traditional cooking. This means more nutrition and more flavor. Kuhn Rikon Hotpan Thermal Cookware combines superb functionality with precision Swiss design. The mirror-polished stainless cooking pans have a think aluminum sandwich bottom for fast and even heat distribution. The lids snug into the wide pot rim and are double-walled for increased heat insulation. On the inside, lids are lower in the middle than around the edge. This design forces condensation from cooking foods to gather and fall from the center of the lid back into the pan instead of escaping from around the rim. The stay cool high-heat resistant handles don’t take up room on the stove. Hotpan’s brightly colored serving holder of high quality, scratch resistant melamine acts as a thermal blanket, retaining heat. Food stays hot, fresh and delicious for up to 2 hours when the stainless steel cook pan is placed in the insulating holder.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.










