13 Years Manufacturer melamine coffee mug to Vietnam Factory
13 Years Manufacturer melamine coffee mug to Vietnam Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We stick with the theory of "quality first, company first, steady improvement and innovation to satisfy the customers" for the management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our provider, we deliver the items together with the fantastic good quality at the reasonable value for 13 Years Manufacturer melamine coffee mug to Vietnam Factory, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Norway , Florence , Our domestic website's generated over 50, 000 purchasing orders every year and quite successful for internet shopping in Japan. We would be happy to have an opportunity to do business with your company. Looking forward to receiving your message !
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Thank your for stopping by and the taking the time to watch. I appreciate it
I hope this helps with your summer table planning.
Items Used:
-Watermelon placemats at Bed Bath & Beyond – http://tinyurl.com/kd8hv27
-Solid white Melamine dinner plates at Bed Bath & Beyond – http://tinyurl.com/mf5f6gj
-Clear drinking goblets ~ Sur La Table seasons back. No longer available
-White Corningware bowls at Target
-French Garden 4 part tray by Villeroy & Boch http://tinyurl.com/ousvgna
-Flamingo stirrers at Walmart
-Striped napkins at Walmart
-Diva sweet tarts at Walmart
-Vanilla granola at Sprouts grocery store
-Skinny Cow Vanilla low fat ice cream sandwiches at your local grocery store
______________________
SOCIAL BARE:
Twitter: http://twitter.com/bybare
Instagram: http://instagram.com/stylebybare
Pinterest: http://pinterest.com/bybare
Facebook: http://www.facebook.com/bybare
Questions / Feedback – Ask via Twitter #askbare
_____________________
Disclaimer: All products mentioned in this video are solely my own. I have purchased them with my own money. This is not a sponsored video
NO COPYRIGHT INFRINGEMENT INTENDED: This video uses copyrighted material in a manner that does not require approval of the copyright holder. It is a fair use under copyright law.
Rachael Ray Dinnerware Rise Collection 16-Piece Set Orange
http://www.amazon.com/gp/product/B00F0LILQY?tag=lukestoystore-20
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,











