13 Years Manufacturer 6inch Melamine Sushi Plate Supply to belarus
13 Years Manufacturer 6inch Melamine Sushi Plate Supply to belarus Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Sushi Plate |
| Item No. | PT007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Height | 2.1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.6 |
| Shipping Weight (kg) | 8.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
Sticking for the perception of "Creating products of top quality and producing friends with people today from all around the world", we constantly place the desire of shoppers to start with for 13 Years Manufacturer 6inch Melamine Sushi Plate Supply to belarus, The product will supply to all over the world, such as: Romania , Argentina , Cannes , Our company will adhere to "Quality first, , perfection forever, people-oriented , technology innovation"business philosophy. Hard work to keep making progress, innovation in the industry, make every effort to first-class enterprise. We try our best to build the scientific management model, to learn abundant professional knowledge, to develop advanced production equipment and production process , to create the first-call quality products, reasonable price , high quality of service , quick delivery , to give you create new value .
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Glass paint can transform basic dishes into beautiful home décor. Watch as Better Homes and Gardens shows you how to paint dishes using glass paint! To start this DIY home project, draw or print a pattern on a piece of paper. Cut away extra paper so the pattern fits easily on the plate. To transfer the pattern, flip the paper over and shade the back with a graphite pencil. Re-place the paper, pattern side up, and trace with a pencil. To paint your plate, use a stylus and glass paint, and paint dots allow the lines. When dry, wipe away the pencil lines, and then bake the plate according to the paint manufacturer’s instructions. Get creative with different designs and colors for this DIY kitchen wall decor!
Subscribe to the BHG Channel — http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=bhg
Official Website: http://www.bhg.com/
Facebook: https://www.facebook.com/mybhg
Twitter: http://twitter.com/bhg
Pinterest: http://pinterest.com/bhg/
Instagram: http://instagram.com/betterhomesandgardens#
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.











