13 Years Factory wholesale melamine waste bin Export to Canada
13 Years Factory wholesale melamine waste bin Export to Canada Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine Waste Bin |
| Item No. | CP104 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Black |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.1 |
| Shipping Weight (kg) | 9.6 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
It really is a good way to further improve our goods and service. Our mission would be to acquire inventive items to buyers with a very good encounter for 13 Years Factory wholesale melamine waste bin Export to Canada, The product will supply to all over the world, such as: Vietnam , Macedonia , Pretoria , Besides there are also experienced production and management , advanced production equipment to assure our quality and delivery time , our company pursues the principle of good faith, high-quality and high-efficiency. We guarantee that our company will try our best to reduce customer purchase cost, shorten the period of purchase, stable solutions quality, increase customers' satisfaction and achieve win-win situation .
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Fully Machine-Auto Forming And Cutting
Our production line mainly includes three main parts:
1. PS foam sheet extruder: make PS foam sheet from raw material.
2. Fully auto forming and cutting machine: make PS sheet to finished products, such as PS foam tray, PS foam box etc (we can design mould according to customer requirements).
3. Plastic recycle machine: recycle waste products to granules, the can mix with new material and put into PS foam sheet extruder again.
Forming and cutting procedure is done in the same machine, labor saving, high efficient, low labor intensity and production cost. Production process is to put foam sheet into forming machine, end product and wastage will come out from the rear part, two workers is enough for whole production line operation. It can be used to produce PSP/EPE /HIPS/PVC/PET material. Product can be used in the food, medical, electric parts, tourism, toys, etc.
Contact: Danny Zhang
Email:dannygoodjob@hotmail.com
MP:+86-15254545559(Whatsapp, Viber, Tango)
SKYPE: zhang.danny2
QQ: 827616196
Tel/Fax:0086-535-8613088
Trademanager:cn1511123978
Website: www.packunion.com
Buy Porcelain Dinnerware ( http://www.customdrinkware.ca/ ), 10oz Actualite and Prana Bowl, Americana Butter Pad Dinnerware from CustomDrinkware.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!











