11 Years Manufacturer melamine two tone bowl Wholesale to Doha
11 Years Manufacturer melamine two tone bowl Wholesale to Doha Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
Sticking to your belief of "Creating solutions of high quality and generating buddies with people from all around the world", we always put the fascination of customers to start with for 11 Years Manufacturer melamine two tone bowl Wholesale to Doha, The product will supply to all over the world, such as: Amsterdam , Austria , New Delhi , We pay high attention to customer service, and cherish every customer. We've maintained a strong reputation in the industry for many years. We are honest and work on building a long-term relationship with our customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Dunk yourself dizzy at The Bank of England Dunk Fest. Top Quality Tea & *Biscuits with Bryan Hovercraft at 4pm every day in the Broom Closet, behind the Hot Water Pipes at the back of the Boiler Room, Threadneedle St, London, EC2R 8AH
& Lo… At 4pm GMT everything stops for tea. To help celebrate this fact, also, in lathering memory of Bank of England Governor Mark Carney (Gaw’d bless yer Ma’am), the Bank of England have wasted more public money in their latest duck stab to help extend austerity by commissioning Bryan Hovercraft to install over 500 of his top-quality & fully patented short to medium range coin-op Teas-Maids onto all smooth melamine surfaces in the Bank of England cafeteria… Nice work if you can get it – Terms & conditions apply – Don’t call us… We’ll call you… (every little helps)
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!










