11 Years Manufacturer melamine butter knife to Italy Factory
11 Years Manufacturer melamine butter knife to Italy Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Butter Knife |
| Item No. | FW002 |
| Shape | Knife |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,192pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Height | 0.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
We normally believe that one's character decides products' quality, the details decides products' high-quality ,while using the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE staff spirit for 11 Years Manufacturer melamine butter knife to Italy Factory, The product will supply to all over the world, such as: French , Germany , Albania , You can always find the products you need in our company! Welcome to inquire us about our product and anything we know and we can help in auto spare parts. We are looking forward to work with you for a win-win situation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
5 Piece Goodnight Moon Melamine Mealtime Set Baby Dinnerware Sets Baby.
For more details please visit: http://po.st/A4eVwH Thank You!
Great 5 Piece Goodnight Moon Melamine Mealtime Set Baby Dinnerware Review
5 Piece Goodnight Moon Melamine Mealtime Set Baby Dinnerware For Sale
5 Piece Goodnight Moon Melamine Mealtime Set Baby Dinnerware Unboxing
Review 5 Piece Goodnight Moon Melamine Mealtime Set Baby Dinnerware Product
https://www.youtube.com/watch?v=CZJCVuKIxIA
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.











