11 Years Factory wholesale Melamine Childrens Plate Supply to Yemen
11 Years Factory wholesale Melamine Childrens Plate Supply to Yemen Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Good quality comes initial; company is foremost; small business is cooperation" is our business philosophy which is frequently observed and pursued by our business for 11 Years Factory wholesale Melamine Childrens Plate Supply to Yemen, The product will supply to all over the world, such as: Congo , Jersey , Greece , Our company adheres to the spirit of "lower costs, higher quality, and making more benefits for our clients". Employing talents from the same line and adhering to the principle of "honesty, good faith, real thing and sincerity", our company hopes to gain common development with clients from both at home and abroad!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For the full review, where it’s in stock, and how much it costs, visit http://www.timetoplaymag.com/product/7979/educational-insights/chet-the-cat-and-friends-yummy-adventures-dish-set/
Chet the Cat and his friends love eating food, and kids are invited to pull up a seat at Chet’s table with the Chet the Cat and Friends! Yummy Adventures Dish Set. This 24-piece set includes four plates, four bowls, four cups, four forks, four spoons, and four knives. Each piece features whimsical illustrations of Chet the Cat, Ready Rabbit, Parfait Poodle, and Marv the Parrot. Everything is made from 100-percent food-grade melamine and is dishwasher-safe. Kids can use these dishes for pretend play and at snacktime.
description
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!










