100% Original Factory melamine solo cup Export to Bahrain
100% Original Factory melamine solo cup Export to Bahrain Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Being supported by an advanced and professional IT team, we could offer technical support on pre-sales & after-sales service for 100% Original Factory melamine solo cup Export to Bahrain, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Argentina , Serbia , To get more information about us as well as see all our products, please visit our website. To get more information please feel free to let us know. Thank you very much and wish your business always be great!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Martha makes a special version of chocolate chip cookies, a tradition that she loves to share with loved ones and friends over the holiday.
Recipe: http://www.marthastewart.com/350439/alexiss-brown-sugar-chocolate-chip-cookies
Brought to you by Martha Stewart: http://www.marthastewart.com
Subscribe for more Martha now!: http://full.sc/PtJ6Uo
—————————————————————
Want more Martha?
Twitter: http://twitter.com/marthastewart
Facebook: https://www.facebook.com/MarthaStewartLiving
Pinterest: http://pinterest.com/ms_living/
Google Plus: https://plus.google.com/+MarthaStewart/posts
Martha’s Official Blog: http://www.themarthablog.com/
The Martha Stewart channel offers inspiration and ideas for creative living. Use our trusted recipes and how-tos, and crafts, entertaining, and holiday projects to enrich your life.
Martha Stewart’s Favorite Chocolate Chip Cookie Recipe – Martha Stewart
http://www.youtube.com/user/MarthaStewart
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.











