10 Years Manufacturer 6.75inch melamine coaster placemat to Johannesburg Manufacturer
10 Years Manufacturer 6.75inch melamine coaster placemat to Johannesburg Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT214 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.9 |
| Shipping Weight (kg) | 11 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
All we do is usually affiliated with our tenet " Buyer to start with, Belief to start with, devoting about the food packaging and environmental defense for 10 Years Manufacturer 6.75inch melamine coaster placemat to Johannesburg Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Zambia , San Francisco , Hungary , By adhering to the principle of "human oriented, winning by quality", our company sincerely welcomes merchants from at home and abroad to visit us, talk business with us and jointly create a brilliant future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Any questions,feel free to contact me.
Email:sales@chinesepacker.com Skype:zhang.tracy6
http://www.chinesepacker.com
Chick here to subscribe us
https://www.youtube.com/channel/UCZO2zKOPk7OImW9HZQpsp6A
Automatic Disposable Plastic Dinnerware Packing Machines Dinner Set Flow Pack System
Technical Parameter
Film width
Max.250mm
Bag length
65-190mm or120-280m
Bag width
30-110mm
Product height
Max.40mm
Film roll diameter
Max.320mm
Packaging rate
40-230 bags/min
Power
220v 50/60HZ 2.4kw
Machine size
(L)3920*(W)670*(H)1320mm
Machine weight
800kg
Main capabilities and features
1.Dual transducers controlled and bag length can be set and cut in one step.
2.Interface are easy and quick set and operated.
3.Failures can be self-diagnosised and displays clearly.
4.Electricity eye traces and sealing position is input numerically.
Applications
Packaging soft, strip and unorganized objects like towels, tissues, noodles, egg rolls, sausages, fish, ice-lollies, soft candies, disposable cutlery, and fresh fruits et
Watch Mike Halles introduce the new POP Stands at G.E.T.
Check out what G.E.T. has to offer: http://get-melamine.com/collection/pop
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!











